/

2024-03-01

DHT: چرا این هورمون فولیکول های موی شما ویران می کند؟

دی هیدروتستوسترون و ریزش مو

DHT یک آندروژن و مسئول ریزش مو و طاسی با الگوی مردانه است. در این مقاله، همه چیز مربوط به دی هیدروتستوسترون را مورد بحث قرار می دهیم از جمله: علائم، پیشگیری و درمان ریزش موی مرتبط با هورمون DHT.

DHT چیست؟

دی هیدروتستوسترون یا DHT یک آندروژن – یک هورمون جنسی مردانه – است که توسط آنزیمی به نام 5-آلفا ردوکتاز از تستوسترون تبدیل می شود. این هورمون به ویژگی های معمول “مردانه” مانند رشد موهای زائد بدن، افزایش توده عضلانی و باروری کمک می کند.

با حرکت از طریق جریان خون، به گیرنده های روی فولیکول های مو متصل می شود. در برخی از مردان، فولیکول های مو به مقادیر طبیعی DHT حساس هستند. این هورمون از طریق یک مکانیسم ناشناخته، این اتفاق باعث فعال شدن ژن‌هایی می‌شود که مسئول کوچک‌سازی فولیکول‌های مو هستند و پوست سر شما توانایی رشد موهای سالم را از دست می‌دهد و شما دچار ریزش مو می‌شوید.

دی هیدروتستوسترون به عنوان یکی از مهم ترین هورمون های جنسی مردانه می تواند برای سایر عملکردهای بدن نیز خطراتی ایجاد کند.

اثرات DHT بر بدن انسان چیست؟

سطوح بالای DHT می تواند خطر ابتلا به برخی شرایط را افزایش دهد مانند:

 • سرطان پروستات
 • هیپرپلازی خوش خیم پروستات
 • بهبود آهسته پوست
 • بیماری عروق کرونر قلب

سطوح پایین دی هیدروتستوسترون باعث افزایش خطرات در رشد جنسی می شود مانند:

 • ژنیکوماستی
 • افزایش خطر ابتلا به تومورهای پروستات
 • تاخیر در شروع بلوغ

ریزش مو: DHT چگونه دخیل است؟

مو از ساختارهای ریز در پوست شما به نام فولیکول ها که در سراسر بدن شما یافت می شود رشد می کند. یک مو در فولیکول معمولاً دو تا شش سال طول عمر دارد. فرقی نمی کند موهای خود را بتراشید یا کوتاه کنید. همان مو از ریشه موهای داخل سلول دوباره رشد می کند.

هنگامی که این چرخه به پایان می رسد، مو وارد مرحله استراحت می شود و چند ماه قبل از ریزش مو در آنجا می ماند. سپس ریشه یک موی جدید رشد می کند و این روند دوباره شروع می شود.

هورمون های جنسی مردانه می توانند به پروتئین هایی به نام گیرنده های آندروژن متصل شوند. این عمل اتصال معمولاً منجر به فرآیندهای هورمونی طبیعی مانند رشد مو در بدن می شود. با این حال، برخی از فولیکول‌های موی مردان به دلیل تغییرات در ژن AR، بیشتر مستعد تأثیرات مخرب آندروژن‌ها هستند.

اگر فولیکول های موی شما به آن حساس هستند، دی هیدروتستوسترون می تواند باعث کوچک شدن آنها و کوتاه شدن این چرخه شود. این امر باعث می شود موهای شما با رشد، نازک تر و شکننده تر به نظر برسند و همچنین سریعتر می ریزند. ریزش مو فقط برای برخی از مردان اتفاق می افتد زیرا ژن گیرنده آندروژن (AR) آنها متفاوت است.

علائم ریزش موی مرتبط با DHT چیست؟

ظاهر و الگوی موهای شما می تواند به شما بگوید که آیا DHT باعث ریزش مو می شود یا خیر. شایع ترین علائم عبارتند از:

 • عقب رفتن خط مو
 • نازک شدن مو
 • مطابقت با الگوی نوروود
 • موهای شکننده

از بین همه نشانه ها، برجسته ترین علامت عقب رفتن خط مو است. اگر هر یک از این علائم را تجربه می کنید، ممکن است بخواهید به درمان های پیشگیرانه زیر توجه کنید.

ریزش مو مرتبط با DHT: پیشگیری و درمان

خوشبختانه، تعدادی درمان برای ریزش موی مرتبط با DHT وجود دارد. بیایید نگاهی به محبوب ترین و موثرترین درمان های ریزش مو در بازار امروز بیندازیم.

ساپالمتو            

 

نخل اره ای یا ساوپالمتو گیاهی است که عصاره آن اثر 5 آلفا ردوکتاز را متوقف می کند. این امر مانع از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون ، هورمونی که باعث طاسی با الگوی مردانه است، می شود.

در یک بررسی سیستماتیک اثرات مثبت مکمل نخل اره ای را در بین بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنیک نشان داده است. عصاره نخل اره ای به صورت کپسول به عنوان مکمل روزانه موجود است.

ماینوکسیدیل      

ماینوکسیدیل راه درمان ریزش ناشی از dht

ماینوکسیدیل دارویی است که رگ های خونی پوست را گشاد می کند. به عبارت دیگر، به رگ‌های خونی کمک می‌کند تا گشادتر و شل‌تر شوند تا خون (و همراه با آن، مواد مغذی) راحت‌تر در آنها جریان یابد.

 

از لحاظ تاریخی، از آن برای درمان فشار خون بالا استفاده می شد، اما به زودی مشخص شد که بیمارانی که از این دارو استفاده می کردند شروع به رشد مو کردند. از آن زمان، این دارو به عنوان یک عامل رشد مو مورد مطالعه قرار گرفت و یکی از دو داروی مورد تایید FDA برای ریزش مو است.

 

اثربخشی ماینوکسیدیل از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. این به دلیل این واقعیت است که ماینوکسیدیل به عنوان یک پیش دارو عمل می کند که توسط آنزیمی در پوست سر به نام سولفوترانسفراز به شکل فعال آن، ماینوکسیدیل سولفات تبدیل می شود.

 

سطح فعالیت این آنزیم از فردی به فرد دیگر و نتایج نیز متفاوت است. اکثر کاربران گزارش می دهند که ریزش موی آنها کند شده است، در حالی که برخی شروع به رشد موهای جدید می کنند.

 

برخی از موارد نادر، در پدیده‌ای به نام هایپرپاسخ دهنده، حتی می توانند در عرض چند ماه از طاسی کامل به موهای پر برسند، اما این موارد استثناهای نادری هستند.

 

ماینوکسیدیل به صورت محلول موضعی، فوم و به شکل قرص در دسترس است. اگر ماینوکسیدیل از طریق خوراکی مصرف شود، نتایج ممکن است بهتر باشد، اما عوارض جانبی، اگرچه معمولا خفیف است، ممکن است در مقایسه با مصرف موضعی افزایش یابد.

فینستراید

فینستراید داروی مهار دی هیدرو تستوسترون

فیناستراید دیگر داروی مورد تایید FDA برای ریزش مو است. درست مانند نخل اره ای، با جلوگیری از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون عمل می کند.

 

متأسفانه، در حالی که در متوقف کردن ریزش مو بسیار موثر است، در زیر مجموعه کوچکی از بیماران (3-1٪)، کاهش DHT می تواند منجر به عوارض جانبی نامطلوب شود، از تغییرات خلقی، افسردگی و کاهش میل جنسی تا اختلال نعوظ و ژنیکوماستی. .

 

در زیرمجموعه‌ای کوچک‌تر از مردان، این عوارض جانبی می‌تواند مدت‌ها پس از قطع مصرف دارو باقی بماند. این یافته اخیر سندرم پس از فیناستراید نامیده می شود و در حال حاضر توسط جامعه پزشکی در سراسر جهان در حال بررسی است.

 

به همین دلیل است که فیناستراید در حالت ایده آل باید فقط برای ریزش موی بسیار تهاجمی و تنها پس از اتمام سایر گزینه های موثر مانند ماینوکسیدیل در نظر گرفته شود.

 

کتوکونازول

کتوکونازول دارویی است که برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شود، اما مطالعات نشان داده است که دارای خواص ضد آندروژنتیکی است و به همین دلیل در درمان ریزش مو نیز موثر است.

 

کتوکونازول، ماینوکسیدیل و فیناستراید به عنوان “سه برگ برنده” در مقابل ریزش مو شناخته می شوند و در صورت امکان باید برای حداکثر اثربخشی به همراه یکدیگر استفاده شوند.

 

شامپوهای پزشکی موجود هستند که حاوی 2٪ کتوکونازول هستند، اما این شامپوها اغلب برای مو و پوست سر بسیار خشن هستند زیرا برای مبارزه با عفونت های قارچی پوست سر طراحی شده اند.

 

با این حال، شامپوهای بیشتری با فرمولاسیون ملایم از جمله کتوکونازول در بازار وجود دارد، بنابراین مراقب آن ها باشید، زیرا آنها به طور خاص برای مو و پوست سر سالم ساخته شده اند.

 

کاشت مو

کاشت مو نوعی جراحی است که می تواند برای درمان ریزش مو ناشی از دی هیدروتستوسترون استفاده شود. این شامل جا به جا کردن مو از قسمت‌هایی از پوست سر است که در آن‌ها ژن‌های مقاوم به دی هیدروتستوسترون وجود دارد به قسمت های طاس یا کم پشت سر است.

 

کاشت مو موفق ترین راه برای درمان ریزش موی ناشی از طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) است، اما هر بیمار ممکن است نتایج متفاوتی را ببیند.

 

در حالی که انواع مختلفی از تکنیک های کاشت مو وجود دارد، استخراج واحد فولیکولی (FUE) در خط مقدم است. این فرآیند نتایج یکپارچه ای را ایجاد می کند زیرا خط موی شما را دوباره ایجاد می کند و گرافت های مو را یکی یکی جای گزین مو‌های از دست رفته می‌کند.

 

قبل از انتخاب، باید با پزشک خود در مورد مزایا و معایب کاشت مو صحبت کنید. اگر می خواهید در مورد کاشت مو با یکی از کارشناسان ما صحبت کنید، چرا یک مشاوره رایگان با ما رزرو نمی کنید؟(از فرم انتهای این مقاله استفاده کنید؟

 

جمع بندی

DHT نقش مهمی در ریزش موی مردانه دارد و بر دیگر جنبه های فیزیولوژی ما تأثیر می گذارد. درمان‌های مختلفی برای رفع این مشکل در دسترس است و یک رویکرد جامع برای مراقبت از مو نیز بسیار مهم است.

 

پیروی از روال های کم نگهداری مانند مصرف مکمل ها می تواند کمک زیادی به ریزش موی شما کند و شما را به حالت اولیه بازگرداند. و اگر همه چیز شکست خورد، همیشه می توانید یک کاشت موی مقرون به صرفه در تهران انجام دهید تا موهای خود را به شکوه قبلی بازگردانید.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
Step 1 of 4
جنسیت خود را مشخص کنید
پویا زند

پویا زند

مسئول تولید محتوای سایت ((بهشت مو)). سال ها تجربه در ضمینه کاشت مو،فارغ التحصیل در رشته‌ی اتاق عمل و دوره دیده‌‌ی کاشت مو جهاد دانشگاهی