/

2024-03-02

آیا الکل باعث ریزش مو می‌شود؟

آیا الکل باعث ریزش مو می‌شود؟

آیا الکل باعث ریزش مو می شود؟ این یک سوال متداول در بین مصرف کنندگان آبجو و شراب است که در حال از دست دادن مو‌های خود هستند. موارد زیادی وجود دارد که به ریزش مو کمک می کند. برخی از کارشناسان زیاده روی در مصرف نوشیدنی‌ های الکلی را مقصر می دانند. اما اگر این درست باشد، الکل دقیقا چگونه باعث ریزش مو می شود و بهترین راه برای درمان ریزش موی بیش از حد الکل چیست؟ برای فهمیدن این موضوع با ما همراه باشید.

آیا الکل می تواند باعث نازک شدن موها شود؟

بله. الکل می تواند باعث نازک شدن موها شود. با این حال، الکل مستقیماً موها را نازک نمی کند، اما از جذب مواد مغذی کلیدی که برای موهای سالم حیاتی هستند، جلوگیری می کند. این اتفاق باعث نازک شدن مو و ریزش مو می شود.

در اینجا برخی از مواد مغذی کلیدی که تحت تأثیر مصرف بیش از حد الکل قرار می گیرند آورده شده است:

روی         

این یکی از مهمترین مواد مغذی برای بدن است این سیستم ایمنی را بهبود می بخشد و به رشد و نمو مناسب بدن از جمله مو کمک می کند. روی همچنین فولیکول های مو را تقویت کرده و ضخامت مو را افزایش می دهد. الکل بر جذب روی تأثیر می گذارد و منجر به کمبود روی می شود که در نهایت منجر به ریزش مو می شود

مس

این ماده مغذی نقشی مشابه روی دارد و برای سلامت مو حیاتی است کارشناسان حداقل دو میلی گرم در روز را توصیه می کنند. تحقیقات حتی نشان می دهد که کمبود مس می تواند منجر به سفیدی زودرس مو شود.

آهن        

آهن برای بدن انسان ضروری است. متاسفانه کمبود آهن رایج ترین شکل کمبود مواد مغذی در جهان است. نوشیدن بیش از حد الکل می تواند منجر به کمبود شدید آهن شود که می تواند منجر به تعدادی از مشکلات از جمله ریزش مو شود. دانشمندان حتی به ارتباط مستقیم بین کمبود آهن و ریزش مو مشکوک هستند، زیرا یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که آهن مسئول نوع خاصی از ریزش مو در زنان است.

اما، شرایط ریزش مو ناشی از آهن را نمی‌توان تنها با مکمل‌های آهن درمان کرد.

پروتئین

از استخوان گرفته تا پوست و مو، بدن شما برای رشد و نمو مطلوب به پروتئین نیاز دارد. الکل باعث اختلال در جذب پروتئین در بدن و کمبود پروتئین می شود این می تواند منجر به مشکلات زیادی برای پوست، مو و ناخن شود. افرادی که کمبود پروتئین دارند نازک شدن یا ریزش مو، پوسته پوسته شدن پوست، ناخن های شکننده و غیره را تجربه می کنند.

چگونه الکل بر رشد مو تأثیر می گذارد؟

وقتی الکل می نوشید،الکل وارد جریان خون شما می شود. سپس منجر به کم آبی بدن و ناتوانی در جذب مواد مغذی کلیدی برای رشد موهای بدن می شود. کمبود آب و مواد مغذی حیاتی منجر به گرسنگی و از بین رفتن فولیکول های مو می شود و چرخه رشد طبیعی مو را مختل می کند. اگر بیش از حد نوشیدنی بنوشید، موهای شما خشک و شکننده می شود و مقدار زیادی از آن می ریزد.

همچنین، افزایش سطح استرس ناشی از مصرف زیاد الکل می‌تواند رشد مو را متوقف کند (شرایطی به نام تلوژن افلوویوم).

در مورد بزرگسالان در حال رشد (پسر و دختر نوجوان)، مطالعات نشان داده است که الکل می تواند باعث کاهش سطح تستوسترون و استروژن در هر دو جنس شود. این لزوماً باعث ریزش مو نمی شود، اما بر رشد و نمو کلی (از جمله رشد مو) تأثیر زیادی می گذارد.

آیا الکل باعث ریزش مو می شود؟

بله. ارتباط قوی بین الکل و ریزش مو در مردان و زنان وجود دارد. در اینجا چند روش الکل باعث ریزش مو می شود:

کمبود تغذیه

سوء مصرف الکل منجر به کمبودهای تغذیه ای متعددی می شود. این زمانی بدتر است که مصرف کنندگان زیاد الکل عادات غذایی ضعیفی داشته باشند یا مکمل های مهم مصرف نکنند. این می تواند منجر به ریزش مو در میان سایر بیماری ها شود. یافتن افراد الکلی و سیگاری با شرایط ریزش مو بسیار رایج است.

مشکلات تیروئید

الکل راه دیگری برای ایجاد ریزش مو در صورت ایجاد مشکلات تیروئید است. تیروئید عضو اصلی بدن انسان است که برای تنظیم هورمون ها ضروری است. الکل می تواند باعث اختلال در عملکرد و عوارض در غده تیروئید و محور طبیعی HPT (هیپوتالاموس- هیپوفیز- تیروئید) شود و می تواند باعث کم کاری یا پرکاری تیروئید شود.

هر یک از این شرایط (کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید) می تواند باعث ریزش مو شود. این فرآیند ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد یا در طی چندین ماه یا سال رخ دهد. اما همانطور که به نوشیدن ادامه می دهید بدتر می شود.

استرس

کارشناسان ثابت کرده اند که استرس یکی از دلایل ریزش زودرس مو است.الکل سطح استرس بدن را افزایش می دهد، به اندازه ای که باعث ریزش مو شود. وقتی با کمبود مواد مغذی همراه شود باعث ریزش شدید مو می شود.

آیا اگر مصرف الکل را متوقف کنم موهایم دوباره رشد خواهند کرد؟

بعد از ترک الکل، حرکت و ضخامت موهای خود را دوباره به دست خواهید آورد. اما احتمال رویش مجدد موهای از دست رفته بسیار کم است. با این حال، پرهیز طولانی مدت و یک سبک زندگی سالم می تواند کمک کند.

در اینجا چند کار وجود دارد که باید برای رشد مجدد موهای خود پس از ترک الکل انجام دهید:

  • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید: اکنون که الکل دیگر در سیستم شما وجود ندارد، خوردن غذاهای سالم بهترین راه برای احیای فولیکول های موی سوء تغذیه شما است.
  • ورزش: ورزش سلامت کلی بدن را افزایش می دهد و همچنین می تواند سلامت موهای شما را بهبود بخشد.
  • مکمل های ویتامین و مواد معدنی مصرف کنید: برخی از مهم ترین ویتامین ها و مواد معدنی برای سلامت مو عبارتند از تیامین، اسید فولیک، B12، بیوتین، ویتامین C، D، E و اسیدهای چرب امگا 3. شما می توانید به سراغ این مکمل ها بروید، اما اگر رژیم غذایی متعادلی همراه با میوه ها و سبزیجات زیاد داشته باشید، ممکن است نیازی به این کار نداشته باشید.

از چه داروهای سریع دیگری می توانم برای رشد مو استفاده کنم؟

مکمل ها و درمان های ریزش مو

مکمل های ریزش مو می توانند کمک زیادی به ترمیم سریعتر موهای آسیب دیده شما کنند. بسیاری از مکمل ها و درمان های ریزش مو وجود دارد که می توانید به صورت آنلاین خریداری کنید. با این حال، توصیه می شود خوددرمانی نکنید. در عوض، از یک متخصص پزشکی نسخه بگیرید. همچنین، به خاطر داشته باشید که داروهای مو برای همه موثر نیستند.

لیزر درمانی سطح پایین

لیزردرمانی سطح پایین (LLLT) یک روش درمان موی غیرجراحی است که از نور لیزر برای بازیابی موهای از دست رفته استفاده می‌کند. در این روش از کلاه ایمنی استفاده می شود که نور لیزر را ساطع می کند که به پوست سر نفوذ می کند و فولیکول های مو را روی هم قرار می دهد تا رشد سلولی را تحریک کند. ثابت شده است که این روش در بهبود ضخامت مو موثر است. هنوز تحقیقات بسیار کمی برای اثبات اثربخشی آن از نظر ترمیم کلی مو یا نتایج ماندگار وجود دارد.

کاشت مو

این بهترین و دائمی درمان برای هر بیماری ریزش مو است اگر واقعاً می خواهید موهای خود را بازگردانید، کاشت مو راه حل قطعی است. کاشت موی معمولی می تواند 4 تا 6 ساعت طول بکشد و حدود دو هفته تا یک ماه طول می کشد تا بیمار به درستی ریکاوری یابد. ممکن است برای نشان دادن نتایج نهایی زمان ببرد (2 تا 6 ماه)، اما همیشه ارزشش را دارد.

کاشت مو بسته به شدت بیماری شما بین 20 تا 30 میلیون هزینه دارد. شما می توانید این کار را با حداقل 20 میلیون برای کاشت مو در تهران انجام دهید، اما اگر می خواهید یک روش ایمن و موفق داشته باشید، سعی کنید درمان را فقط از یک کلینیک معروف مانند هیرپارادایس دریافت کنید.

با این حال، به خاطر داشته باشید که اگر به طور کامل مصرف الکل را ترک نکرده باشید، کاشت مو بیهوده خواهد بود. نوشیدن الکل بعد از جراحی کاشت مو می تواند از رشد مناسب موهای تازه کاشته شده جلوگیری کند و بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد

پویا زند

پویا زند

مسئول تولید محتوای سایت ((بهشت مو)). سال ها تجربه در ضمینه کاشت مو،فارغ التحصیل در رشته‌ی اتاق عمل و دوره دیده‌‌ی کاشت مو جهاد دانشگاهی