/

2024-03-19

7 ویتامین برای ریزش مو:آن‌ها چقدر موثر هستند؟

رژیم غذایی پر ویتامین برای درمان ریزش مو

مو اغلب نمادی از سلامتی، زیبایی و سرزندگی است.گاهی اوقات، مو می تواند تفاوت بین یک روز بد و یک روز عالی باشد. و با این حال، همه ما حداقل یک بار در طول زندگی خود برخی از مشکلات مو را تجربه کرده ایم. بنابراین، ویتامین های ریزش مو می توانند راه بسیار خوبی برای بهبود سلامت موهای شما باشند.

یک رژیم غذایی متعادل پر از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند برای هر کسی که ریزش مو را تجربه می کند بسیار مفید باشد. اما آیا مکمل‌ها واقعاً می تواند اینقدر برای موهای شما تفاوت ایجاد کند؟ ویتامین ها و مواد معدنی چگونه با فولیکول های مو واکنش نشان می دهند تا رشد مو را تقویت کنند؟ این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد ویتامین ها و مواد معدنی برای ریزش مو بدانید را به شما می گوید.

چرا مو های من می‌ریزد؟

یک فرد به طور متوسط حدود 100000 تا 200000 فولیکول مو دارد و روزانه 100 تار مو از دست می دهد. اگر بیشتر از آن به طور منظم از دست می دهید، ممکن است دچار ریزش مو شوید.ریزش مو یا آلوپسی یک اختلال شایع مو است و تعداد فزاینده‌ای از مردم از ریزش مو رنج می‌برند. 

علل ریزش مو عبارتند از: پیری، کمبود ویتامین، عدم تعادل هورمونی، بیماری‌ها و استرس، اما پاتوژنز و مکانیسم‌های مولکولی زمینه‌ای هنوز به طور کامل مشخص نشده اند.

فولیکول‌های مو پس از تولد تحت یک چرخه رشد (آناژن)، انولوشن اندام ناشی از آپوپتوز (کاتاژن) و استراحت (تلوژن) قرار می‌گیرند.ریزش مو با کوچک‌سازی تدریجی فولیکول‌های مو و کاهش تعداد فولیکول‌های مو آناژن مشخص می‌شود. چرخه فولیکول توسط بسیاری از مسیرهای سیگنالینگ، از جمله فاکتورهای رشد،پروتئین مورفوژنتیک استخوان،هورمون، و … تنظیم می شود.

یکی از عوامل ضروری که به سرعت فراموش می کنیم کمبودهای تغذیه ای است. در مورد ریزش مو و افزایش رشد مو، مکمل ها می توانند یک تغییر واقعی بازی باشند. موها مانند هر قسمت دیگر بدن ما برای رشد و رشد به مواد مغذی لازم نیاز دارند. بنابراین یک رژیم غذایی متعادل با ویتامین ها و مواد معدنی مناسب می تواند به طور قابل توجهی رشد مو را تقویت کند.

رژیم غذایی متعادل برای موهای سالم چقدر مهم است؟

معادله در واقع بسیار ساده است: هنگامی که ما یک رژیم غذایی سالم را حفظ می کنیم، بدن ما برای بهتر شدن تغییر می کند. برای موهای ما فرقی نمی کند. مواد مغذی ضروری مانند ویتامین A، ویتامین B کمپلکس، آهن، روی و غیره باعث رشد مو و سلامت کلی موهای شما می شود.

اگر می خواهید موهای سالمی داشته باشید، باید غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، گوشت، ماهی، لوبیا و غیره را زیاد مصرف کنید. ویتامین B اکسیژن را به فولیکول های مو منتقل می کند، بنابراین کمبود ویتامین B7 یا B12 می تواند منجر به نازک شدن قابل توجه مو شود.

خوردن یک رژیم غذایی سالم پر از پروتئین و مکمل های غذایی اولین قدم مهم در سفر شما به سمت موهای قوی و سالم است که در برابر نازک شدن یا ریزش مقاوم هستند.

پروتئین ها، میوه ها و سبزیجات زیادی را در رژیم غذایی خود بگنجانید، مکمل های اضافی برای رشد مو مصرف کنید و در عرض چند ماه متوجه تفاوت خواهید شد.

ویتامین های ریزش مو: کدام یک موثرتر هستند؟

بیوتین (ویتامین B7)

محبوب ترین ویتامین برای ریزش مو باید بیوتین باشد. مطالعات زیادی در مورد تاثیر بیوتین بر ریزش مو و رشد موهای جدید انجام شده است.

بیوتین (همچنین به عنوان ویتامین B7 یا ویتامین H شناخته می شود) یک ویتامین محلول در آب است که به عنوان یک کوفاکتور ضروری برای آنزیم های کربوکسیلاز در مسیرهای متابولیکی متعدد عمل می کند. بیوتین به دلیل هزینه نسبتاً کم و فراوانی در دسترس بودن در محصولات آرایشی، به روند جدیدی برای مصرف کنندگانی تبدیل شده است که مایل به داشتن موها و ناخن های بلندتر و سالم تر هستند. 

توصیه های فعلی برای بیوتین توسط موسسه پزشکی بیان می کند که مصرف روزانه کافی (AI) برای بزرگسالان 30 میکروگرم در روز است. اکثر افراد سالم این نیازها را از طریق یک رژیم غذایی متعادل برآورده می کنند، اگرچه بسیاری از آنها همچنان روزانه بین 500 تا 1000 میکروگرم مکمل بیوتین مصرف می کنند. 

اگرچه هیچ سمیت عمده ای از بیوتین اضافی گزارش نشده است، داده ها در مورد مزایای واقعی اثر بیوتین بر رشد مو و ناخن محدود است. علاوه بر این، خارج از شرایط بارداری، سوء تغذیه، اثرات دارویی و کمبود بیوتینیداز در کودکان، به ندرت گزارش هایی از سطوح پایین بیوتین ذکر شده است.

 بنابراین، ما پیشنهاد می‌کنیم که کمبود واقعی بیوتین غیرمعمول است و شواهد کافی برای مکمل‌سازی برای رشد مو و ناخن در افرادی که سطح بیوتین پایینی ندارند وجود ندارد.اما اگر از کمبود بیوتین رنج می برید، برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت رشد موهای جدید، بیوتین با کیفیت بالا را افزایش دهید.

نیاسین (ویتامین B3)

نیاسینامید، همچنین به عنوان نیکوتین آمید شناخته می شود، یک فرم آمید محلول در آب از ویتامین B3 (نیاسین) است. این ماده به طور گسترده در لوازم آرایشی از جمله محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می شود.

نیاسینامید از دیرباز به عنوان یک ماده فعال در داروهای ضد ریزش مو استفاده می شود. با این حال، مطالعات کمی در مورد اثربخشی و مکانیسم های اساسی نیاسینامید برای ضد ریزش مو گزارش شده است.

بررسی ما در مقالات نشان داد که نیاسینامید می تواند رشد مو را با جلوگیری از پیری سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو و ورود زودرس کاتاژن فولیکول های مو افزایش دهد.برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نیاسین می‌تواند یک درمان موثر برای آلوپسی آره‌آتا، وضعیتی که باعث ریزش مو می‌شود، باشد.

کوبالامین (ویتامین B12)

ویتامین B12 برای سنتز DNA، عملکرد عصبی و تشکیل گلبول های قرمز خون ضروری است. اشکال فعال B12 متیل کوبالامین و 5-دئوکسی دنوزیل کوبالامین نامیده می شوند. ویتامین B12 یک کوفاکتور برای متیونین سنتاز است و در نتیجه سنتز نزدیک به 100 سوبسترا از جمله DNA، RNA و پروتئین ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

 میزان توصیه شده ویتامین B12 در رژیم غذایی 2.4 میکروگرم برای جمعیت بزرگسال است. هیچ حد بالایی برای دریافت ویتامین B12 وجود ندارد، زیرا پتانسیل کمی برای سمیت دارد .

اسید فولیک (ویتامین B9)

کمبود ویتامین B9 یا همان فولات می تواند باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی و کم خونی ناشی از کمبود فولات شود که خون رسانی به فولیکول های مو را کاهش می دهد و به ریزش مو کمک می کند.کم خونی مگالوبلاستیک یکی از شایع ترین علائم کمبود ویتامین B9 است.

بنابراین رژیم غذایی حاوی مواد غذایی غنی از فولات و مکمل های حاوی می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

ویتامین A

درست مانند بیوتین، ویتامین A از سنتز کراتین پشتیبانی می کند و تارهای مو را تقویت می کند. همچنین باعث تولید سبوم می شود که به حفظ سلامت پوست سر کمک می کند.

در حالی که مستقیما به جلوگیری از ریزش مو کمک نمی کند، به تحریک رشد موهای جدید کمک می کند. دوز توصیه شده روزانه از 700 میکروگرم تا 900 میکروگرم متغیر است و به راحتی می توانید ویتامین A کافی را در غذاهای غنی از بتاکاروتن مانند هویج، سیب زمینی شیرین، اسفناج و کدو تنبل برای اطمینان از مصرف کافی پیدا کنید.

ویتامین سی

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی نه تنها برای یک رژیم غذایی سالم ضروری است، بلکه برای سلامت موها نیز ضروری است.

 ویتامین C که به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته می شود، با کمک به جذب آهن و همچنین کمک به تولید کلاژن به رشد مو کمک می کند.به محافظت از موهای شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو کمک می کند.

سلول های پاپیلای پوستی در پایه فولیکول های موی شما یافت می شوند. آنها برای تشکیل مو و ادامه چرخه رشد مو حیاتی هستند.

مطالعات آزمایشگاهی متعدد نشان داده اند که ویتامین C می تواند رشد سلول های پاپیلای پوستی را تحریک کند. در حالی که این مطالعات هنوز روی بیماران واقعی تکرار نشده است، اما نشان می دهد که ویتامین C ممکن است در واقع بیش از آنچه قبلا تصور می شد روی رشد مو تأثیر بگذارد.

ویتامین E

آخرین ویتامین برای ریزش مو در لیست ما ویتامین E است. این ویتامین مانند ویتامین C عمل می کند، اما موثرتر است. مطالعه ای در سال 2010 نشان داده است که مصرف مکمل توکوترینول که متعلق به خانواده ویتامین E است، می تواند تا سی و چهار درصد رشد مو را افزایش دهد.

چه مکمل های دیگری می توانند از ریزش مو جلوگیری کنند؟

تا اینجا در مورد ویتامین ها صحبت کردیم، اما بسیاری از مواد معدنی و عصاره های گیاهی دیگر نیز برای درمان طبیعی ریزش مو بسیار مفید هستند. بیایید به طور خلاصه به برخی از بهترین مکمل ها برای رشد مو در زیر نگاه کنیم:

اهن        

کمبود آهن یکی از علل شایع ریزش مو در زنان است. زنان به طور نامتناسبی از کم خونی ناشی از فقر آهن به خصوص در دوران بارداری رنج می برند که می تواند منجر به ریزش موی فاجعه بار شود.

می توانید آهن را از گوشت قرمز، سبزیجاتی مانند اسفناج یا حتی صدف دریافت کنید. دوز توصیه شده روزانه 45 میلی گرم است.

فلز روی

روی یکی دیگر از مواد معدنی عالی است که به رشد مو کمک می کند. تولید سبوم را تنظیم می کند و سلول های مویی جدید تولید می کند. روی همچنین تأثیر مثبتی بر سیستم ایمنی دارد و می تواند از این طریق به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.
اره نخل

مکمل نخل اره ای

نخل اره ای گیاهی است که عصاره آن فعالیت 5 آلفا ردوکتاز را مهار می کند که به نوبه خود تستوسترون کمتری را به دی هیدروتستوسترون مضر تبدیل می کند، هورمونی که باعث طاسی الگوی مردانه می شود.

یک بررسی سیستماتیک اخیر از پنج کارآزمایی بالینی تصادفی شده و دو مطالعه کوهورت آینده نگر نشان می دهد که مصرف مکمل نخل اره ای اثرات مثبتی در بین بیماران مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک و تلوژن افلوویوم دارد.

عصاره نخل اره ای به صورت کپسول به عنوان مکمل روزانه موجود است.

کدام شرایط پزشکی می تواند باعث ریزش مو شود؟

ویتامین ها و مکمل ها راهی عالی برای تقویت سلامت موهایتان هستند. با این حال، گاهی اوقات ریزش مو می تواند یک علامت یا یک عارضه جانبی از یک بیماری زمینه ای باشد که باید قبل از اینکه مکمل ها به جادوی خود عمل کنند، درمان شود.

بیماری های خودایمنی مانند آلوپسی آره آتا، مشکلات تیروئید یا علل ژنتیکی مانند آلوپسی آندروژنیک همگی می توانند منجر به دوره های شدید و ناگهانی ریزش مو شوند. بنابراین، توصیه می کنیم همیشه با یک متخصص پزشکی مشورت کنید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنید.

درمان های مورد تایید FDA برای ریزش مو چیست؟

اگر از یک بیماری پزشکی که باعث ریزش مو می شود رنج می برید، دو درمان تایید شده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) وجود دارد که می تواند کمک کند: ماینوکسیدیل و فیناستراید.

ثابت شده است که اینها باعث رشد مو می شوند، اما برخی از عوارض جانبی وجود دارد که باید در نظر داشت. عوارض جانبی ممکن است شامل خارش، کاهش میل جنسی، افسردگی و اضطراب باشد، بنابراین قبل از مصرف آنها حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

نتیجه

موهای شما بخش بزرگی از زندگی شما هستند. ریزش مو یک سفر طولانی و چالش برانگیز است. ویتامین های مناسب برای ریزش مو، همراه با یک رژیم غذایی متعادل، می توانند برای موهای شما معجزه کنند.

اما اگر احساس می کنید که ریزش موی شما به دلیل یک وضعیت پزشکی است، همیشه بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید و یک برنامه درمانی فردی ایجاد کنید.

پیروی از روال های کم نگهداری مانند مصرف مکمل ها می تواند کمک زیادی به ریزش موی شما کند و شما را به حالت اولیه بازگرداند.

و اگر همه چیز شکست خورد، همیشه می توانید یک پیوند موی مقرون به صرفه در تهران انجام دهید تا موهای خود را به شکوه قبلی بازگردانید.

درصورتی که نیاز پیدا کردید برای مشکل ریزش موی خود راه حل هایی مثل کاشت مو یا prp را امتحان کنید،برای دریافت مشاوره رایگان با ما از طریق فرم تماس زیر درنگ نکنید.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
Step 1 of 4
جنسیت خود را مشخص کنید
پویا زند

پویا زند

مسئول تولید محتوای سایت ((بهشت مو)). سال ها تجربه در ضمینه کاشت مو،فارغ التحصیل در رشته‌ی اتاق عمل و دوره دیده‌‌ی کاشت مو جهاد دانشگاهی