/

2024-02-26

آیا کاشت مو دائمی است؟ حقیقت در مورد نتایج بلند مدت

آیاکاشت مو دائمی است؟

طبق تحقیقات، محبوبیت کاشت مو در حال افزایش است. از زمان معرفی پلاگ های مو در سال 1959، این روش متحول شده است. اکنون گزینه های مختلفی برای جایگزینی دائمی مو وجود دارد.

 

ترمیم مو با جراحی به عنوان یک راه حل موثر برای طاسی با الگوی مردانه یا زنانه شناخته می شود. با این حال، هنوز ابهامات زیادی در مورد این روش وجود دارد. یکی از سوالات متداول این است که آیا کاشت مو دائمی است؟

 

طبیعی است اگر از خود بپرسیم که آیا این درمان موثر و دائمی است یا خیر. پاسخ به دائمی بودن کاشت مو برای اکثر مردم یک بله قاطع است. در این مقاله نگاهی عمیق‌تر به روش‌های پیشرفته کاشت مو خواهیم داشت و اینکه چه چیزی به ماندگاری کاشت مو در طول عمر کمک می‌کند.

 

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک روش جراحی است. جراحان فولیکول های مو را از ناحیه اهداکننده پوست سر (پشت و پهلو) به قسمت های طاس سر یا قسمت های کم پشت سر پیوند می کنند.کاشت مو در درجه اول برای درمان آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی با الگوی مردانه یا زنانه را به کار می‌رود.

 

دو روش اصلی برای کاشت مو وجود دارد:

 

کاشت مو به روش (FUT)

تکنیک FUT شامل برداشتن نواری از پوست با فولیکول‌های مو از ناحیه اهداکننده است. سپس برش داده شده و گرافت های برداشته شده به مناطقی که مو در حال نازک شدن است پیوند داده می شود. این نوار حاوی تعداد زیادی واحد فولیکولی است که از صدها تا هزاران عدد متغیر است.

نمای نزدیک از واحدهای فولیکولی قابل مشاهده آماده کاشت مو دائمی

این واحدهای فولیکولی معمولاً از 1-4 تار مو تشکیل شده اند. تکنیک FUT به جراح اجازه می دهد تا بسیاری از گرافت ها را در یک جلسه پیوند بزند. با این حال، برداشتن نوار یک اسکار خطی بسیار قابل مشاهده در ناحیه اهداکننده باقی می‌گذارد.

 

کاشت مو به روش (FUE)

بهترین و پر زحمت ترین روش در کاشت مو FUE است. جراح و تکنسین‌ها فولیکول‌های مو را از پوست سر بیرون می‌آورند و آن‌ها را به مناطق طاسی پیوند می‌زنند. برای برداشتن هر واحد مو، از یک میکرو پانچ برای جدا کردن آن از بافت اطراف استفاده می کنند.

 

FUE پیشرفته تر از FUT است و فقط اسکارهای بسیار جزئی به جا می گذارد که قابل توجه نیستند. زمان بهبودی در مقایسه با برداشت نواری سریعتر است. برای مردان و زنانی که از طاسی الگو رنج می برند و می خواهند موهای از دست رفته را به طور دائم ترمیم کنند، مناسب است.

 

هر دو کاشت مو FUT و FUE می توانند ریزش مو را برطرف کنند. با این حال، بیمارانی که به تعداد زیادی گرافت نیاز دارند ممکن است به چندین روش نیاز داشته باشند، زیرا ناحیه اهداکننده نباید بیش از حد برداشت شود و پس از استخراج مقدار معینی از پیوندها، به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد. جلسات اضافی ممکن است به بازیابی تدریجی موهای پرتر کمک کند.

 

پلاگ های مو و روش های قدیمی تر کاشت مو چه جایگاهی دارند؟

در طول دهه 1990 و قبل از آن، جراحان از تکنیک قدیمی تری به نام پلاگ مو استفاده کردند. این شامل پیوند گروه های 10-15 تار مو در یک نقطه بود. نتایج اغلب غیر طبیعی به نظر می رسید.

 

روش های کاشت مو از آن زمان پیشرفت زیادی کرده است. آنها در حال حاضر شامل پیوند واحدهای فولیکولی هستند که به طور طبیعی در پوست سر ایجاد می شوند. این از آن ظاهر پلاگین جلوگیری می کند. جدیدترین تکنیک ها، مانند FUE، می توانند نتایج بسیار طبیعی ایجاد کنند.

 

کاشت موی مدرن نتایج دائمی می دهد، برخلاف روش های قدیمی تر مانند پلاگ های مو، که باعث ایجاد مشکلاتی مانند تشکیل اسکار می شود که می تواند منجر به ریزش کلی موهای کاشته شده شود.

 

آیا کاشت مو دائمی است؟

فولیکول هایی که از ناحیه اهدا کننده گرفته می شوند از نظر ژنتیکی در برابر عوامل هورمونی و مرتبط با سن که باعث طاسی می شوند مقاوم هستند. آنها این ویژگی را حفظ می کنند و بنابراین پس از ریشه زدن در ناحیه گیرنده هرگز نمی‌ریزند. فولیکول های پیوند شده برای تمام عمر به رشد خود ادامه می دهند.

فولیکول های مو در حال انتقال به ناحیه گیرنده برای نتایج دائمی

با این حال، قبل از اینکه نتایج کامل و دائمی کاشت مو قابل مشاهده باشد، زمان می برد. این جدول زمانی کلی است:

  • 1-4 ماهگی: موهای کاشته شده می ریزند و می ریزند. این دوران به عنوان ” شوک از دست دادن ” شناخته می شود و کاملا طبیعی است.
  • 4-6 ماهگی: فولیکول ها وارد فاز آناژن (رشد) می شوند. در این مدت متوجه رشد موهای جدید خواهید شد.
  • 6 تا 12 ماهگی: رشد سریع ادامه می یابد و حدود 60 تا 80 درصد موهای جدید تا 12 ماهگی دوباره رشد می کنند.
  • 12+ ماه: موهای کاشته شده کاملا مستحکم و پایدار خواهند شد. نتایج در این مرحله دائمی است.

در مورد ریزش بیشتر مو چطور؟

کاشت مو نمی تواند ریزش مو را متوقف کند یا فولیکول های مقاوم جدیدی ایجاد کند. با گذشت زمان، موهای اطراف فولیکول‌های پیوند شده نازک‌تر می‌شوند و می‌ریزند و باعث می‌شوند تراکم کمتری به نظر برسند.

مردی با ریزش مو در تاج سر

اگر روند طاس شدن طبیعی بدون کنترل ادامه یابد، مناطق بین گرفت‌های پیوندی ممکن است پراکنده شوند. این اثر به ویژه در صورتی قابل توجه است که بیمار قبلاً در زمان پیوند ریزش موی قابل توجهی داشته باشد. افراد در مراحل پیشرفته نوروود ممکن است برای حفظ تراکم مو دچار مشکل شوند.


اکثر جراحان درمان های پزشکی را پس از پیوند پیشنهاد می کنند. این به محافظت از موهای موجود و کاهش نازک شدن بیشتر کمک می کند. این رژیم پس از عمل اغلب شامل داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل است.


چگونه از کاشت مو مراقبت کنیم؟

در اینجا چند راه برای مراقبت صحیح از موهای خود پس از کاشت وجود دارد:

  • مراقبت های بعد از عمل: بعد از جراحی کاشت مو، مراقبت از فولیکول های جدید مو ضروری است. جراح شما دستورالعمل های خاصی را با توجه به موقعیت منحصر به فرد شما ارائه می دهد.
  • مصرف دارو: مطالعات نشان داده است که فیناستراید و ماینوکسیدیل می توانند برای ریزش مو مفید باشند، به خصوص پس از کاشت مو.
  • درمان با پی آر پی: پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت می تواند به تسریع روند بهبودی پس از کاشت مو کمک کند. ترکیب پی آر پی و کاشت مو می تواند در دراز مدت برای موهای شما بسیار مفید باشد.
  • مراقبت های پیشگیرانه: برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو، باید از استعمال دخانیات خودداری کنید زیرا در طول زمان می تواند منجر به ریزش بیشتر مو شود. همچنین باید از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. اشعه ماوراء بنفش می تواند برای مو و پوست تازه کاشته شده مضر باشد. همچنین باید سعی کنید از محصولات موی ملایم استفاده کنید.

این مراحل می تواند به حفظ موهای شما پس از کاشت کمک کند. اگر می خواهید در مورد کاشت مو برای نوع موی خود اطلاعات بیشتری کسب کنید، همیشه می توانید یک مشاوره با یک متخصص مراقبت های بهداشتی رزرو کنید.


نتیجه

کاشت مو می تواند راه حل موثری برای ترمیم دائمی مو باشد. روش های کاشت مو در بیست سال گذشته پیشرفت زیادی داشته است. جراحان اکنون می توانند از تکنیک های پیشرفته برای توزیع مجدد فولیکول های مو از یک قسمت پوست سر به قسمت دیگر استفاده کنند.


متاسفانه کاشت مو نمی تواند ریزش مو را متوقف کند. بنابراین مراقبت مداوم کلید حفظ موهای اصلی و سلامت کلی مو در طولانی مدت است.


پس آیا کاشت مو دائمی است؟ پاسخ نهایی بله است. مراقبت مداوم و دارو می تواند به ماندگاری موهای شما در تمام عمر کمک کند. اگر قصد کاشت مو را دارید، همیشه می توانید به دنبال کاشت موی مقرون به صرفه در تهران باشید.

پویا زند

پویا زند

مسئول تولید محتوای سایت ((بهشت مو)). سال ها تجربه در ضمینه کاشت مو،فارغ التحصیل در رشته‌ی اتاق عمل و دوره دیده‌‌ی کاشت مو جهاد دانشگاهی