/

2024-04-27

آیا نوشیدنی های انرژی زا باعث ریزش مو می شوند؟

نوشیدنی انرژی زا باعث ریزش مو می‌شوند؟

همه‌ی ما با چالش‌های مربوط به تمرکز در طول روز روبرو شده‌ایم. مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا به‌عنوان راه‌حلی محبوب برای روزهایی که به انرژی بیشتری نیاز داریم، شناخته شده است. اما آیا مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند منجر به ریزش مو شود؟

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است گاهی باعث ریزش موی بیش از حد شود. قبلاً ارتباط بین نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ریزش مو نادیده گرفته می‌شد. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که افرادی که نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف می‌کنند ممکن است دچار اختلال در چرخه رشد مو شوند. محدود کردن مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز می‌تواند خطر ریزش موی دائمی را کاهش دهد.

نوشیدنی‌های انرژی‌زا ریشه‌ی عمیقی در فرهنگ غذایی مدرن دارند و به عنوان وسیله‌ای برای افزایش سطح انرژی و بهبود عملکرد به بازار عرضه می‌شوند. اما بسیاری از ما باید از اثرات بالقوه‌ی نوشیدنی‌های انرژی بر روی موهای خود آگاه باشیم. بیایید دریابیم کنیم که چرا نوشیدنی‌های انرژی‌زا به ما آسیب می‌رسانند و چگونه می‌توانیم از ریزش موی بالقوه ناشی از آن‌ها جلوگیری کنیم.

چرا نوشیدنی های انرژی زا باعث ریزش مو می شوند؟

قوطی نوشابه های انرژی زا

نوشابه‌ های انرژی زا می‌توانند ریزش مو را تحریک کنند.

تأثیر نوشیدنی‌های انرژی‌زا بر رشد مو به عوامل مختلفی بستگی دارد. این دلایل ممکن است شامل:

محتوای بالای قند

وشیدنی‌های انرژی‌زا شیرین شده با شکر و اکثراً دارای مقادیر زیادی قند هستند. به عنوان مثال بک قوطی هایپ حدود ۲۵ گرم شکر دارد؛مصرف بیش از حد قند می‌تواند منجر به نوسانات مکرر در سطح گلوکز خون و ریزش مو شود.با گذشت زمان، می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند مقاومت به انسولین شود. این وضعیتی است که با اختلال در پاسخ سلولی به هورمون انسولین مشخص می شود. ریزش مو در مردان و زنان شامل سندرم متابولیک و مقاومت به انسولین است.

افزایش سطح انسولین با اختلال در چرخه رشد مو و نازک شدن مو مرتبط است.طبق گزارش ها، افزایش سطوح انسولین می تواند مدت زمان فاز آناژن را کاهش دهد. کاهش مدت زمان فاز آناژن می تواند به فولیکول های مو در زنان و مردان آسیب برساند و منجر به طاسی با الگوی مردانه و زنانه شود.

علاوه بر این، مصرف مقادیر بیش از حد قند، مانند شکر موجود در نوشیدنی های انرژی زا، مکانیسم گلیکوزاسیون را آغاز می کند. در این مسیر، مولکول های قند به طور موثری پروتئین های کراتین را انباشته و سفت می کنند. موهای ما عمدتاً از پروتئین کراتین تشکیل شده است. بنابراین، گلیکاسیون می تواند یکپارچگی ساختاری مو را به خطر بیندازد، ریزش آن را افزایش دهد و منجر به ریزش مو شود.

وجود مقادیر بیش از حد کافئین

کافئین محتوای اصلی “انرژی بخش” نوشیدنی‌های انرژی‌زا است. محتوای کافئین موجود در یک نوشیدنی انرژی زا می تواند از 80 میلی گرم تا بیش از 150 میلی گرم متغیر باشد. در مقابل، یک فنجان قهوه معمولی ،معمولا فقط 95 میلی گرم کافئین دارد. اگرچه کافئین در مقادیر کم بی ضرر در نظر گرفته می شود، مصرف بیش از حد آن می تواند به موهای شما آسیب برساند چرا که:

  • کافئین باعث افزایش هورمون های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین می شود. مقادیر طولانی و زیاد هورمون استرس ممکن است الگوهای رشد مو را مختل کند.
  • کافئین باعث انقباض عروق خونی و مویرگ ها می شود. این انقباض ممکن است عرضه مواد مغذی و اکسیژن به فولیکول های مو را کاهش دهد.این اتفاق شبیه تاثیر سیگار بر مو ها است.
  • کافئین باعث افزایش سنتز هورمون تستوسترون در مردان و زنان می شود. تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) تبدیل می شود و به مکان های گیرنده واقع در فولیکول های مو می چسبد. این اتفاق می تواند منجر به کاهش اندازه‌ی فولیکول های مو شود.

اگر فقط گاهی اوقات نوشیدنی های شیرین می نوشید، ممکن است خطر قابل توجهی برای بدن شما نداشته باشند. با این حال، نوشیدن روزانه نوشیدنی های شیرین می تواند منجر به نازک شدن بیش از حد موها شود. حتی ممکن است در دراز مدت باعث ریزش موی دائمی شود.

چه تعداد نوشیدنی انرژی‌زا باید مصرف شود تا در معرض خطر ریزش مو قرار بگیرید؟

مرد جوانی در حال مطالعه و نوشیدن نوشیدنی انرژی زا.

آیا نوشیدنی های انرژی زا مثل هایپ و ردبول باعث ریزش مو می شوند؟متاسفانه بله.

کارشناسان دانشگاه Tsinghua در پکن در مورد این سوال تحقیق کردند: آیا نوشیدنی های انرژی زا مثل هایپ و ردبول باعث ریزش مو می شوند؟

آنها مطالعه ای را بین 1000 مرد برای بررسی شیوع ریزش مو انجام دادند. این مطالعه نشان داد که استفاده از نوشیدنی های انرژی زا با افزایش خطر طاسی با الگوی مردانه مرتبط است.

این مطالعه برای متغیر هایی مثل سن، تحصیلات، سیگار کشیدن و سایر شرایط پزشکی تنظیم شد. ارتباط بین نوشیدنی های انرژی زا و ریزش مو پس از این تحقیق، قابل توجه ارزیابی شد.

کسانی که بیش از یک بار در روز نوشابه های انرژی زا مصرف می کردند بیش از سه برابر بیشتر در معرض ریزش مو بودند. مردانی که چهار بار یا بیشتر در هفته نوشیدنی انرژی زا می نوشند، تقریباً چهار برابر بیشتر، در معرض خطر هستند.

این مطالعه نشان می دهد که کاهش مصرف نوشیدنی های شیرین ممکن است به کاهش خطر ریزش مو در مردان جوان کمک کند.

اگر از ریزش موی ناشی از نوشیدنی های انرژی زا رنج می برید چه باید کرد؟

نوشیدنی های انرژی زا می‌توانند باعث تشدید ریزش مو با الگوی مردانه شوند

نوشیدنی های انرژی زا می‌توانند باعث تشدید ریزش مو با الگوی مردانه شوند

به طور خلاصه، پاسخ به این سوال: آیا نوشیدنی های انرژی زا باعث ضرر می شوند؟ بله است. اگر دچار ریزش مو ناشی از مصرف هایپ یا ردبول شدیم چه کاری باید بکنیم؟ اگر مشکوک هستید که ریزش موی شما به دلیل نوشیدنی های انرژی زا است، در اینجا چند راه برای مراقبت از موهای خود آورده شده است:

کاهش مصرف نوشیدنی های انرژی زا

مصرف نوشیدنی های انرژی زا را کاهش دهید یا آنها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید. استفاده بیش از حد این نوشیدنی ها می تواند فرآیندهای طبیعی بدن شما را مختل کند.

رژیم غذایی متعادل

داشتن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین، آهن، روی و ویتامین های C، D و بیوتین. زیاد خوردن فست فود‌ ها و سبزیجات کمتر ممکن است خطر ریزش مو را افزایش می‌دهد.

نوشیدن مقدار زیادی آب

هیدراته ماندن می تواند به سلامت کلی موهای شما کمک کند.

داروها

اگر از ریزش موی متوسط رنج می برید، پزشک ممکن است درمان های بدون نسخه مثل ماینوکسیدیل یا داروهای ریزش مو مثل روغن تخم کدو یا تونیک های ریزش مو مثل تونیک T2 سریتا را تجویز کند.

کاشت مو

یک راه حل ماندگار برای ریزش موی قابل توجه کاشت مو است. تکنیک هایی مانند استخراج واحد فولیکولی (FUE) راه های عالی برای مبارزه با کم پشت شدن مو ها هستند.

تیم هیر پارادایس در تهران، در درمان های پیشرفته مانند کاشت موی fue تخصص دارد. ما عمل های خود را در کلینیکی مجهز انجام میدهیم و در تمامی مراحل ، پزشک متخصص بر کار‌ها نظارت می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت موهای خود و درمان بعدی، می توانید یک مشاوره رایگان در هر زمان رزرو کنید.کافی است فرم زیر را پر کنید.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
Step 1 of 4
جنسیت خود را مشخص کنید
پویا زند

پویا زند

مسئول تولید محتوای سایت ((بهشت مو)). سال ها تجربه در ضمینه کاشت مو،فارغ التحصیل در رشته‌ی اتاق عمل و دوره دیده‌‌ی کاشت مو جهاد دانشگاهی