/

2024-03-02

آیا سیگار باعث ریزش مو می‌شود؟

آیا سیگار باعث ریزش مو می‌شود؟

آیا سیگار باعث ریزش مو می‌شود؟ این سوال در میان دانشمندان، افراد سیگاری و افرادی که با مشکل ریزش مو روبرو هستند، بسیار مورد بحث قرار گرفته است. اگرچه برخی افراد ادعا می‌کنند که سیگار و ریزش مو هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، اما تحقیقات گسترده‌ای این ادعا را رد کرده و به مطالعات موردی اشاره کرده‌اند که نشان می‌دهند میان سیگار و ریزش مو ارتباطی وجود دارد.

در این مقاله، به سوالات متداولی که درباره “چگونگی تأثیر سیگار بر ریزش مو” مطرح می‌شود، پاسخ خواهیم داد. همچنین، علت‌های احتمالی ریزش مو ناشی از سیگار کشیدن و راهکارهای ممکن برای پیشگیری از آن را بررسی خواهیم کرد.

سیگار و موهای شما

عوارض جانبی سیگار به جز بیماری‌های جدی مانند سرطان ریه و بیماری‌های تنفسی، ممکن است بر سلامت موهای شما نیز تأثیر بگذارد. سیگار به طرق مختلفی می‌تواند بر فولیکول‌های موی شما تأثیر بگذارد و در نهایت منجر به ریزش مو شود. اگر تا کنون سوال داشته‌اید که چگونه سیگار باعث ریزش مو می‌شود، پاسخ شما در اینجا خواهد بود.

اولاً، سیگار باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می‌شود و جریان خون به فولیکول‌های مو را کاهش می‌دهد. از آنجایی که سلول‌های فولیکول موی شما به استرس اکسیداتیو حساس هستند، ممکن است ریزش مو با افزایش استرس آغاز شود. همچنین، مواد شیمیایی سمی موجود در تنباکو و سیگار می‌توانند رگ‌های خونی را که مسئول انتقال اکسیژن و مواد مغذی به فولیکول‌های مو هستند، تحت تأثیر قرار دهند. این اختلال در جریان خون می‌تواند باعث آسیب و ریزش مو شود.

ثانیاً، نیکوتین موجود در سیگار و تنباکو باعث التهاب فولیکول‌های مو و افزایش حساسیت گیرنده‌ها می‌شود که در نهایت منجر به مرگ فولیکول موی شما می‌شود.

سوماً، سیگار کشیدن می‌تواند باعث آسیب سیستم ایمنی بدن شما و بروز بیماری‌هایی شود که منجر به ریزش مو می‌شوند و خطر آلوده شدن پوست سر شما به باکتری یا قارچ را افزایش می‌دهد. درمان موارد ریزش مو که عامل ریزش عفونت باکتریایی است، معمولاً بسیار دشوار است.

علاوه بر این، استعمال دخانیات می‌تواند باعث بروز زودرس آلوپسی آندروژنتیک و شروع زودهنگام سفیدی مو منجر شود. به طور خلاصه، علت ریزش مو ناشی از سیگار کشیدن به نیکوتین و مواد شیمیایی سمی موجود در سیگار و تنباکو برمی‌گردد.

تعداد سیگارهای مصرفی روزانه و ریزش مو

مشخص نیست که چند سیگار در روز می‌تواند باعث ریزش مو شود، اما مطالعات نشان داده‌اند که افراد سیگاری تقریباً همواره شاهد شدت بیشتری از طاسی با الگوی مردانه  نسبت به افراد غیرسیگاری هستند. یک مطالعه انجام شده توسط “موزلی” و “گیبز” در بریتانیا، دوقلویی را مورد بررسی قرار داد؛ یکی از آن‌ها سیگاری بود و دیگری سیگار نمی‌کشید. نتیجه نشان داد که دوقلوی سیگاری دچار ریزش مو و طاسی شدیدتری بود نسبت به دوقلوی دیگری که سیگار نمی‌کشید.

مطالعه دیگری انجام شده توسط “فورتس” و همکارانش در ایتالیا نشان داد که افراد سیگاری که حداقل ده نخ سیگار روزانه مصرف می‌کردند، در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به آلوپسی شدید قرار دارند.

بنابراین، می‌توان گفت که احتمالاً تمام افراد سیگاری به ریزش مو دچار می‌شوند، اما شدت ریزش مو به میزان مصرف بیشتر یا کمتر سیگار بستگی دارد.

آیا پس از ترک سیگار موهایم دوباره رشد می‌کند؟

پس از ترک سیگار، بدن شما واقعاً شروع به بهبود می‌کند. به عنوان مثال، آسیبی که به ریه‌های شما وارد شده، به تدریج معکوس می‌شود. با این حال، در مورد ریزش مو، هنوز به صورت علمی ثابت نشده که ترک سیگار می‌تواند موهای از دست رفته را بازگرداند.

اگرچه افرادی که سیگار می‌کشند ممکن است پس از ترک سیگار موهای سالمتری داشته باشند، اما این قضیه برای افرادی که دچار طاسی با الگوی مردانه شده‌اند، صدق نمی‌کند. در بسیاری از موارد، موها دوباره پرپشت و ضخیم می‌شوند، اما فولیکول‌های مو از دست رفته دوباره رشد نمی‌کنند. برای رشد مجدد موهای از دست رفته، باید از روش‌های خاصی استفاده کرد.

چگونه می‌توانم موهایم را از تأثیرات سیگار بازیابی کنم؟

ترک سیگار

اولین گام، ترک سیگار است. اگرچه ترک سیگار برای مدت کوتاهی (مثلاً شش ماه تا یک سال) ممکن است بهبودی چشمگیری در وضعیت موهای شما داشته باشد، اما تنها زمانی که می‌توانید امیدوار باشید که موهایتان به طور کامل به حالت سالمی که بوده‌اند بازگردد، زمانی است که بتوانید تا حداقل پنج سال یا بیشتر از سیگار دوری کنید.

از دیگر راه‌هایی که برای کمک به ترک سیگار وجود دارد، استفاده از محصولات ویپ می‌باشد. اما این روش پیشنهاد نمی‌شود زیرا محصولات ویپ همچنین شامل نیکوتین هستند که برای سیستم ایمنی و موهای شما مضر است. بهتر است از هر گونه نیکوتین خودداری کنید. همچنین، می‌توانید به پزشک خود مراجعه کرده و درمان‌های خاصی را امتحان کنید که به کاهش هوس به سیگار کمک می‌کنند.

استفاده از داروهای رشد مو

استفاده از داروهایی که رشد مجدد مو را تحریک می‌کنند، می‌تواند رشد موهای شما را بهبود بخشد. یکی از این داروها ماینوکسیدیل است که به عنوان یکی از موثرترین داروهای رشد مو شناخته می‌شود. با این حال، قبل از استفاده از هر گونه دارویی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و دستورالعمل‌ها را به طور دقیق دنبال کنید. باید به خاطر داشته باشید که ماینوکسیدیل یا سایر مکمل‌های مو برای همه مناسب نیستند.

اجرای کاشت مو

یکی از بهترین و کارآمدترین راه‌ برای بازیابی موهای از دست رفته ناشی از سیگار کشیدن، انجام کاشت مو است. پس از ترک سیگار برای مدت قابل توجهی، علائم ریزش مو (مانند نازک شدن مو) که احتمالاً آغاز شده بودند، به تدریج معکوس خواهند شد. در نهایت، موهای پرپشت و سالمی خواهید داشت که آماده کاشت مو در مراکز معتبر تهران هستند. در این مرحله، بهتر است عمل جراحی کاشت مو را انجام دهید تا نواحی خالی روی پوست سر خود را پر کنید.

در نهایت، یک نکته مهم این است که پوست سر، به ویژه به استرس اکسیداتیو حساس است. بنابراین، پس از انجام جراحی کاشت مو، مهم است که از سیگار کشیدن خودداری کنید چرا که این کار می‌تواند به رشد فولیکول‌های تازه کاشته شده موی شما مانع شود و عمل کاشت مو را به خطر بیندازد.

در صورتی که نیاز به مشاوره در رابطه با کاشت مو و قیمت آن داشتید،میتوانید با پر کردن فرم زیر راه ارتباطی بین ما و خودتان را ایجاد کنید

 

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
Step 1 of 4
جنسیت خود را مشخص کنید
پویا زند

پویا زند

مسئول تولید محتوای سایت ((بهشت مو)). سال ها تجربه در ضمینه کاشت مو،فارغ التحصیل در رشته‌ی اتاق عمل و دوره دیده‌‌ی کاشت مو جهاد دانشگاهی