/

2024-03-22

از عقب رفتن خط رویش مو تا کچلی: راهنمای الگوی طاسی مردانه

ریزش مو با الگوی مردانه باعث عقب رفتن خط رویش مو می‌شود

آلوپسی آندروژنیک یک بیماری ریزش مو ارثی است که می تواند مردان و زنان را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند به صورت طاسی با الگوی مردانه یا زنانه ظاهر شود که البته مورد دوم گستردگی کمتری دارد.این بیماری در مردان باعث عقب رفتن خط رویش مو شده و در صورتی که در به ارث برن ژن های طاسی بدشانس باشید،این عقب رفتن تا کچلی شما پیش خواهد رفت.

علیرغم نادر بودن الگوی طاسی زنانه، این بیماری تحت تأثیر ژنتیکی و هورمونی می تواند منجر به نازک شدن مو، ریزش و در نهایت طاسی در هر دو جنس شود. به طور کلی با عقب رفتن خط مو در مردان یا نازک شدن منتشر روی تاج برای مردان و زنان مشخص می شود. در این پست وبلاگ، لنز خود را بر روی موضوع ریزش مو در مردان متمرکز خواهیم کرد و برخی از احتمالات را نشان خواهیم داد.

عقب رفتن خط مو برای بسیاری از مردان و زنان اتفاق می افتد و می تواند تأثیر قابل توجهی بر عزت نفس داشته باشد. برای پرداختن به این موضوع، هیرپارادایس تهران این مقاله را در مورد مراحل مختلف کاهش خط مو، علل و استراتژی‌های پیشگیری برای کاهش خطوط مو آمده است. همچنین گزینه‌های رشد مو و درمان‌های ریزش مو و کاهش خطوط مو، از جمله کاشت مو را بررسی خواهیم کرد.

انواع مختلف ریزش مو چیست؟

دو نوع اصلی ریزش مو وجود دارد: آلوپسی سیکاتریشیال و آلوپسی غیر سیکاتریشال. در آلوپسی سیکاتریشیال، فولیکول های آسیب دیده با بافت اسکار فیبروتیک جایگزین می شوند و باعث ریزش دائمی مو می شوند. این بیماری به دو گروه طبقه بندی می شود: آلوپسی سیکاتریشال اولیه (PCA) و آلوپسی سیکاتریشال ثانویه (SCA).

از طرف دیگر، آلوپسی غیر سیکاتریشیال یک آلوپسی برگشت پذیر است که با تغییر چرخه مو و حفظ فولیکول های مو مشخص می شود. آنها به دو دسته آلوپسی موضعی و آلوپسی منتشر تقسیم می شوند. طاسی با الگوی مردانه یا آلوپسی آندروژنیک معمولاً تحت آلوپسی منتشر قرار می گیرد. انواع آلوپسی منتشر معمولاً عبارتند از:

 • آلوپسی آندروژنیک: این نوع طاسی معمولاً زمانی ظاهر می شود که فولیکول مو کوچک می شود. این شایع ترین نوع ریزش مو در مردان و زنان است و باعث عقب رفتن خط رویش مو در مردان و کم پشت شدن مو ها در بانوان می‌شود.
 • آلوپسی سکه ای منتشر: این اختلال خود ایمنی دومین نوع شایع آلوپسی غیر سیکاتریسیال است که باعث ریزش مو از سر به بدن می شود.
 • تلوژن افلوویوم: تغییرات هورمونی یا عوارض جانبی استرس شدید جسمی و روحی می تواند باعث این نوع ریزش مو شود. افراد ممکن است به طور ناگهانی موهای خود را از دست بدهند و شاهد کاهش خط مو باشند.
 • آناژن افلوویوم: این نوع ریزش مو به دلیل درمان های پزشکی پیچیده مانند شیمی درمانی، التهاب و غیره رخ می دهد.

مراحل طاسی الگوی مردانه چیست؟

طبق مقیاس نوروود که توسط پزشکان برای طبقه بندی ریزش مو استفاده می شود، طاسی الگوی مردانه هفت مرحله دارد. این مراحل همچنین علائم آلوپسی آندروژنیک را برجسته می کند:

مرحله 1: طاسی در این مرحله کاملاً وجود ندارد. خط موی شما به طور طبیعی می تواند بالا یا پایین باشد. این نشان دهنده رکود موهای شما نیست.

مرحله 2: یک فرورفتگی جزئی 1 تا 2 سانتی متری در شقیقه ها وجود دارد.

مرحله 3: خط مو شکل “M” یا “U” به خود می گیرد. به آهستگی، خط موی جلویی عقب می نشیند، یا به تدریج یک نقطه طاسی در مرکز جمجمه ظاهر می شود.

مرحله 4: خط رویشی روی شقیقه ها قابل مشاهده است، اما قسمت بالایی سر تقریباً تمام موها را از دست می دهد.

مرحله 5: عقب رفتن خط رویش مو به جز در پهلوها و پشت ادامه می یابد.

مرحله 6: موها کاملاً روی تاج سر فرو رفته و دسته ای از موها از پهلو به پشت متصل می شوند.

مرحله 7: بالای سر یک نقطه طاسی کامل را نشان می دهد، گاهی اوقات ممکن است فقط یک خط موی نازک از سمت به پشت سر باقی بماند.

درک مراحل کاهش خط مو

برای درک پیشرفت کاهش خطوط مو، مقیاس های استانداردی برای ریزش مو با الگوی مردانه و طاسی الگوی زنانه وجود دارد. مقیاس نوروود که معمولاً برای مردان استفاده می شود و مقیاس لودویگ که برای زنان طراحی شده است.

مقیاس نوروود برای ریزش مو با الگوی مردانه

مقیاس نوروود مراحل طاسی با الگوی مردانه را طبقه بندی می کند، از ریزش مو حداقل تا رکود گسترده.

مقیاس نوروود

مقیاس نوروود

مقیاس لودویگ برای ریزش مو با الگوی زنانه

مقیاس لودویگ که برای زنان طراحی شده است، الگوی نازک شدن موها را ارزیابی می کند، زیرا ریزش موی زنانه با طاسی الگوی مردانه متفاوت است.

مقیاس لودویگ

مقیاس لودویگ

علل طاسی الگوی مردانه چیست؟

اگر شما فردی با الگوی طاسی مردانه هستید، ممکن است از خود بپرسید: چرا من؟ علت چیست؟ متأسفانه برخی از عوامل ژنتیکی و هورمونی می توانند این وضعیت را در برخی افراد تشدید کنند. برخی از دلایل ساده و تشخیص داده شده برای این نوع ریزش مو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تمایل ژنتیکی: آلوپسی آندروژنتیک دارای یک جزء ژنتیکی قوی است که به نسل های بعدی منتقل می شود. به دلیل وابستگی فنوتیپ به آندروژن، ژن گیرنده آندروژن (AR) روی کروموزوم X یک ژن کاندید احتمالی برای MPB در نظر گرفته می شود.در واقع ارث ریزش مو از مادر به فرزند به ارث میرسد.
 • تغییرات هورمونی: هورمون ها می توانند نقش حیاتی در ایجاد آلوپسی آندروژنیک داشته باشند. فولیکول مو به دلیل دی هیدروتستوسترون (DHT) کوچک می شود که توسط آنزیم 5-آلفا ردوکتاز از تستوسترون تبدیل می شود.
 •  سن: شیوع طاسی با الگوی مردانه (MPB) با افزایش سن افزایش می‌یابد که عمدتاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. عواملی مانند جغرافیا، محیط زیست، جامعه شناسی و سلامت به تغییرات در محدوده سنی وقوع MPB کمک می کنند.

چگونه می توان طاسی با الگوی مردانه را تشخیص داد؟

تشخیص طاسی با الگوی مردانه نسبتاً آسان است. از این رو، متخصصان پوست با سوالات اساسی مانند سابقه پزشکی، سابقه خانوادگی، مشکلات هورمونی، استرس و مسائل اضطراب شروع می کنند. چند آزمایش وجود دارد که عبارتند از:

 • آزمایش خون برای تشخیص بیماری های مرتبط با ریزش مو، مانند کمبود تغذیه، بیماری های تیروئید و غیره استفاده می شود.
 • آزمایش ژنتیک و بررسی تغییرات DNA برای مشاهده تأثیرات ارثی.
 • بیوپسی پوست سر برای شناسایی هر گونه علائم عفونت یا بیماری پوستی.

تجزیه و تحلیل و معاینه آزمایشگاهی مناسب همیشه برای شناسایی علت اصلی مشکل ریزش مو ضروری است.

گزینه های درمانی برای طاسی با الگوی مردانه چیست؟

گزینه های درمانی مختلفی برای آلوپسی آندروژنیک وجود دارد. یک مرور سیستماتیک اثربخشی برخی از درمان‌های ممکن را برای برگرداندن مو های پر پشت ارزیابی کرد، مانند:

 • ماینوکسیدیل: ماینوکسیدیل موضعی یا خوراکی می تواند جریان خون را در فولیکول های مو افزایش دهد. انتظار می رود فولیکول های مو را تحریک کرده و رشد مو را تقویت کند. تحقیقات اخیر همچنین اثر ضد آندروژنی را نشان داده است.
 • فیناستراید: این دارو یک مهارکننده 5α ردوکتاز نوع II است، به این معنی که تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) را مسدود می کند. فیناستراید، با جلوگیری از سنتز DHT، به کاهش سطح DHT در پوست سر کمک می کند، که می تواند سرعت ریزش مو را متوقف کند و بازسازی مو را در بیماران MPB بهبود بخشد.
 • پلاسمای غنی از پلاکت (PRP): پلاسمای غنی از پلاکت می تواند با افزایش رشد سلول های پاپیلای پوست، ریزش مو را کاهش دهد. علاوه بر این، دارای خواص ضد التهابی برای پوست سر است و جریان خون را در فولیکول های مو افزایش می دهد.
 • کاشت مو: کاشت مو تا حد زیادی موثرترین روش برای طاسی با الگوی مردانه است. این شامل برداشتن مقداری مو از ناحیه اهداکننده و پیوند آنها به ناحیه طاسی است که به ترمیم و جلو آمدن خط رویش موی شما کمک می‌کند.
 شما می توانید با دریافت مشاوره از ما کاشت مو در بهترین سن را، بسیار مقرون به صرفه و در تهران انجام دهید. همچنین می توانید مشاوره رایگان در مورد وضعیت موهای خود را از متخصصان مشهور در این زمینه دریافت کنید.

نحوه جلوگیری از نازک شدن مو و تقویت رشد مجدد مو

پیشگیری یا کاهش سرعت عقب رفتن خط مو شامل اتخاذ شیوه های زندگی سالم است:

 • انتخاب مدل مو: با انتخاب مدل مویی که ظاهر عقب رفته خط رویش مو را به حداقل می رساند، اعتماد به نفس خود را بیشتر کنید.
 • اجتناب از مدل موی سفت: برای کاهش تنش روی مو، مدل‌های شل‌تر را انتخاب کنید، زیرا موهای محکم و تحت فشار و کشش می‌تواند ریزش مو را تشدید کند.
 • مدیریت استرس: از تکنیک های آرامش بخش مانند مدیتیشن یا یوگا برای مدیریت سطوح استرس استفاده کنید که بر سلامت مو تأثیر مثبت می گذارد.
 • رژیم غذایی متعادل و آبرسانی: هیدراتاسیون و رژیم غذایی مغذی غنی از ویتامین ها و مواد معدنی از سلامت کلی از جمله رشد مو حمایت می کند.
دلیل عقب رفتن خط مو

دلیل عقب رفتن خط مو

گزینه های مراقبت و درمان مو

روش های موثر مراقبت از مو به حفظ سلامت خط مو و تقویت رشد مو کمک می کند:

 • مراقبت ملایم از مو: از شامپوها و نرم کننده های ملایم و بدون سولفات استفاده کنید تا از آسیب غیر ضروری به مو و پوست سر جلوگیری کنید.
 • اجتناب از حالت دادن خشن: استفاده از مواد شیمیایی خشن و حالت دادن با گرمای بیش از حد را به حداقل برسانید، زیرا این روش ها مو را ضعیف می کند و به عقب رفتن خط مو کمک می کند.
 • ترکیبات تقویت کننده رشد مو: بیوتین و ماینوکسیدیل به دلیل خواص تقویت کننده رشد مو شناخته شده اند.
 • گزینه های درمان حرفه ای و کاشت مو: مشاوره و کمک حرفه ای برای تشخیص و درمان مناسب بسیار مهم است. گزینه هایی مانند داروها، درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و جراحی کاشت مو برای رفع خط موی عقب رفته در نتیجه طاسی الگوی مردانه یا الگوی طاسی زنانه در دسترس هستند.

راهبردهای مقابله و عزت نفس

مقابله با خط رویش موی در حال کاهش نیاز به رویکردی جامع برای تقویت عزت نفس دارد:

 • بررسی گزینه‌های ترمیم مو: با کمک متخصصان پزشکی، گزینه‌های موجود ترمیم مو را برای درمان کاهش خطوط مو، از جمله کاشت مو، داروها و درمان فاکتور رشد(prp)، بررسی کنید.
 • پذیرفتن خود: پذیرش خود و اعتماد به نفس را در خود پرورش دهید، بدانید که ریزش مو یک مسئله رایج است که ارزش شما را مشخص نمی کند.
 • جستجوی حمایت: ارتباط آزاد در مورد نگرانی ها و احساسات در مورد ریزش مو یا داشتن خط موی در حال کاهش می تواند ارزشمند باشد.

با ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، روش‌های موثر مراقبت از مو، کاشت مو و درمان‌های فاکتور رشد در کنار راهنمایی حرفه‌ای، افراد می‌توانند با انعطاف‌پذیری و اعتماد به نفس، چالش‌های ناشی از کاهش خط موی شما را پشت سر بگذارند.

به دنبال کمک حرفه ای برای کاهش خط موی خود و تقویت رشد موهای جدید با درمان های ریزش مو هستید؟ با هیرپارادایس در تهران صحبت کنید – یک تیم با رتبه برتر و تیم تخصصی برای درمان ریزش مو در مردان و زنان.

سوالات متداول

عقب نشینی خط مو چیست؟

خط رویش مو به ریزش تدریجی مو در لبه‌های پیشانی اشاره دارد که منجر به حرکت خط مو به عقب و ایجاد پیشانی برجسته‌تر می‌شود.

آیا خط موی عقب رفته می تواند دوباره رشد کند؟

رشد مجدد مو برای کاهش خط مو به علت زمینه ای بستگی دارد. مشاوره با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای مشاوره شخصی در مورد درمان های ریزش مو برای جلوگیری از نازک شدن مو و درمان طاسی با الگوی زنانه یا مردانه توصیه می شود.

آیا می توانید خط رویش مو را اصلاح کنید؟

درمان‌ها و مداخلات مختلف مانند داروها، درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و جراحی کاشت مو، می‌توانند خط رویش مو را برطرف کرده و رشد موی سالم را تقویت کنند. مشاوره با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما کمک می کند تا مناسب ترین گزینه برای ریزش مو خود را پیدا کنید.

چه چیزی باعث عقب رفتن خط مو می شود؟

کاهش خطوط مو می تواند هم برای مردان و هم برای زنان اتفاق بیفتد و عموماً ناشی از عواملی مانند ژنتیک، تغییرات هورمونی (به ویژه افزایش سطح دی هیدروتستوسترون یا DHT)، افزایش سن و استرس است.

چگونه از کاهش طبیعی خط موی خود جلوگیری کنم؟

بهتر است یک سبک زندگی سالم، از جمله یک رژیم غذایی متعادل غنی از ویتامین ها و مواد معدنی برای تشویق رشد مو اتخاذ کنید. مشاوره با یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند توصیه های مناسب و درمان های ریزش مو را برای تقویت رشد مو ارائه دهد.

عقب رفتن خط رویش مو در اثر طاسی با الگوی مردانه

عقب رفتن خط رویش مو در اثر طاسی با الگوی مردانه

جمع بندی

درمان ریزش مو می تواند یک تلاش بسیار سخت باشد. پیمایش در مسیر طاسی الگوی مردانه هرگز آسان نیست. نیاز به درک انواع و مراحل ریزش مو دارد.

اول از همه، باید به خودتان زمان بدهید تا موهایتان را بازسازی و احیا کنید. در میان داروهای مختلف، ماینوکسیدیل رشد مو را تحریک می کند، فیناستراید سنتز DHT را مهار می کند. پی آر پی رشد سلول های پاپیلای پوست را افزایش می دهد و جریان خون را افزایش می دهد، اما کاشت مو موثرترین و طولانی مدت ترین راه حل است.

در کنار داروها و پیوندها، تغذیه مناسب مو، رژیم غذایی متعادل، چرخه خواب کافی، سبک زندگی سالم، عادات خوب و ورزش های موثر می تواند نقش شگفت انگیزی در دفاع از رکود لکه های طاسی یا عقب نشینی خطوط مو داشته باشد. این روال مداوم می تواند ساعت بدن و حتی ظاهر بیرونی شما را بدون اینکه متوجه شوید تغییر دهد! به یاد داشته باشید، تعهد شما به یک روال جامع می تواند نه تنها ظاهر شما، بلکه اعتماد به نفس درونی شما را نیز متحول کند و سفر را ارزشمند کند.

در صورتی که دوست داشتید از خدمات prp،مزوتراپی یا کاشت موی ما استفاده کنید در پر کردن فرم زیر تعلل نکنید.

لطفاً برای تکمیل این فرم، جاوا اسکریپت را در مرورگر خود فعال کنید.
Step 1 of 4
جنسیت خود را مشخص کنید
پویا زند

پویا زند

مسئول تولید محتوای سایت ((بهشت مو)). سال ها تجربه در ضمینه کاشت مو،فارغ التحصیل در رشته‌ی اتاق عمل و دوره دیده‌‌ی کاشت مو جهاد دانشگاهی